Effektiv och ergonomisk styrning i operatörsmiljön – med Grayhills avancerade gränssnitt

« Aktuellt
13 aug 2025

I allt från skogsmaskiner och kontrollbryggor till avancerad medicinsk utrustning är en välplanerad operatörsmiljö avgörande för precision, effektivitet och säkerhet. Här är tydlig avläsning och intuitiv styrning nyckeln till ett optimalt arbetsflöde. Grayhills touch encoder, displayer och ring encoder är utvecklade för att ge operatören maximal kontroll och översikt i alla dessa applikationer.

Touch Encoder – kombinerar taktil känsla med intuitiv touchfunktion. Perfekt för snabb och exakt navigering i menyer, med eller utan handskar.
Grayhills displayer – robusta, högupplösta och optimerade för enkel avläsning även i varierande ljusförhållanden. Ger tydlig återkoppling och möjliggör snabb konfiguration med TouchGFX för 3D35 och Codesys & QT för 3D50 & 3D70.
Ring Encoder – ger exakt och snabb justering av parametrar utan att blicken lämnar arbetsområdet. Den öppna ringen gör det enkelt att montera en indikator i mitten för omedelbar och tydlig avläsning.

Med dessa komponenter kan du skapa ergonomiska och överskådliga styrmiljöer där operatören kan fatta snabba beslut och arbeta med hög precision – oavsett om det gäller att manövrera tunga maskiner, styra komplexa system eller hantera avancerad medicinsk teknik.

När operatören ser tydligt och styr smidigt – då presterar systemet på topp.


« Tillbaka till Aktuellt
Facebook Twitter Linkedin

Läs också

Nya CAN baserade lösningar från EAO
Läs mer
Nya serien 250
Läs mer
Grayhill 3D50: Fordonsdator/Display
Läs mer
apartmentsmartphoneclock